Zavedení zubního implantátu je zpravidla ambulantí výkon, který se provádí v místním znecitlivění. Samotnému zákroku předchází zubní vyšetření, při kterém lékař zhodnotí, zda je pro Vás řešení zubními implantáty vhodné a sestaví plán léčby. V našem článku jsme zavedení implantátu shrnuli do čtyř kroků:
1. Důkladné vyšetření
Prvním krokem k zavedení zubního implantátu je vstupní vyšetření a vytvoření plánu ošetření u Vašeho zubního lékaře. Zubní lékař Vám zhotoví rentgen, aby bylo možné zhodnotit stav kostní tkáně. Následně udělá otisk čelisti a stávajících zubů. Z těchto informací pak lékař vychází pro plánování ošetření a umístění zubního implantátu.
2. Zavedení zubního implantátu
Implantát lze zavést jednokrokově nebo ve dvou krocích. Postup lékař volí individuálně dle klinické situace. První možností je zavedení implantátu a jeho okamžité osazení dočasným pilířem. Postupuje-li se ve dvou krocích, zavede se nejdříve pouze zubní implantát, který se překryje dásní a nechá se vhojit. Pilíř se osadí do implantátu později (viz níže). V obou případech následuje období hojení – obvykle tři měsíce v dolní čelisti a šest měsíců v horní čelisti. V některých případech lze implantát zatížit okamžitě. To ale závisí na stavu Vaší kosti.
3. Umístění pilíře (abutmentu)
Při postupu v jediném kroku se dočasný pilíř nahradí permanentním, jakmile implantát vroste do kosti. Druhá část postupu ve dvou krocích zahrnuje drobný řez do dásně, který dáseň otevře v místě implantátu, do kterého se umístí pilíř. Jakmile je pilíř na místě, udělá se nový otisk čelisti.
4. Nasazení korunky a kontrola
Jakmile je nová korunka připravena, nasadí ji zubní lékař jednoduše na pilíř. Po nasazení obvykle následuje několik kontrolních návštěv, aby bylo jisté, že nový „zub“ je v pořádku po funkční i estetické stránce. To je vše! Při pohledu na své zuby neuvidíte rozdíl mezi stávajícími a novým „zubem“.